neljapäev, aprill 18, 2024

Tõtt ka ei või enam rääkida

Mõni päev tagasi andis Courtney Love seoses oma BBC-s algava raadiosaatega väikese intervjuu ning nüüd muud ei näegi, kui sotsiaalmeedia pommitab mind artiklitega, kuidas "C.Love kutsus Taylor Swifti igavaks ja ebaoluliseks!" Ausalt, ma lugesin selle artikli kohe ilmudes läbi ja mulle väga meeldis selle tasakaalukas stiil. Seda enam oli suur mu imestus, kui avastasin Courtney enda fännigrupist sajatusi "mis talle nüüd sisse on läinud?" 

Tsiteerin artiklit: "Generally, she is positive about the way female artists have come to the fore in recent years. ‘It’s great that there are so many successful women in the music industry, but lots of them are becoming a cliché,’ she says. ‘Now, every successful woman is cloned, so there is just too much music. They’re all the same. If you play something on Spotify, you get bombarded with a lot of stuff that’s exactly the same. I mean, I like the idea of Beyoncé doing a country record because it’s about Black women going into spaces where previously only white women have been allowed, not that I like it much. As a concept, I love it. I just don’t like her music.’" 

Mis siin valesti või halvasti öeldud on? Puhas tõde ju? Taylori ja Lana "mahategemine" on siis siin:

"‘Taylor is not important. She might be a safe space for girls, and she’s probably the Madonna of now, but she’s not interesting as an artist.’ And she’s even tiring a little of Lana Del Rey: ‘I haven’t liked Lana since she covered a John Denver song, and I think she should really take seven years off. Up until ‘Take Me Home Country Roads’ I thought she was great. When I was recording my new album, I had to stop listening to her as she was influencing me too much.’

Minu jaoks oleks mahategemine see, kui öeldaks "olematu lauluhääle ja talendiga kole lehm", mis on mu meelest üsna tavapärane üksteise mahategemise stiil, aga Courtney ju ei ütle otseselt mitte midagi teiste lauljannade kohta, ta kritiseerib, ja mu meelest õigustatult, nende loomingut ning sealgi ei ütle ta, et see oleks halb, lihtsalt "pole huvitav" ja "minule ei meeldi".

Ok, me võime vaielda, et kas siis, kui midagi head öelda ei ole, üldse peab midagi ütlema, aga ma arvan, et üldise meeletu vaimustuse kõrval on siinkohal mõned kriitilisemad noodid kasulikud. Mis mind kõige rohkem ärritab, on paljud sõnavõtud stiilis "aga naised peavad naisi toetama!" Ma mõtlesin, et see ei ole asi, mida sõna sõnalt võtta, aga selgub, et ikkagi võetakse. Kas ma peaks kiitma takka igale edukale naisele, ükskõik, mida ta teeb, lihtsalt seetõttu, et meil on eeldatavasti samad kromosoomid? Kas iga mees maailmas toetab iga teist meest maailmas, sest see on mees? Ei toeta ju! Miks naised selleks kohustatud on? Miks teised naised neid selleks kohustavad? 

Naismuusikutest rääkides on minu jaoks hoopis intrigeerivamad kui need peavoolu superstaarid, igasugu naisräpparid, kes emantsipeerumise ikoonidena poole oma sissetulekust OnlyFansi kaudu teenivad. Ma isegi ei tea, mida sellest arvata. Kuhu see viib? Kas tõesti on tõde see, et enamik tahab oma iidoleid lihtlabaselt k****da nagu see enam-vähem oli Pelevini "iPhuck 10"-s? Igasugu staarideteemaline päris- ja valeporr on ju populaarne küll. AI ajastu annab sellele ilmselt veel rohkem hoogu juurde. Muuseas, Courtney ise on kunagi tabavalt maininud, et naised ju leiutasid rock'n'rolli - "Women - we invented rock and roll, and sexualized men so that we could go and scream at these unattainable football captains." Kas kõik taandub tõepoolest vaid sellele?


9 kommentaari:

 1. Nah, sa otsid arukust sealt, kust seda leida pole võimalik. Sest õiendama hakkavad need, kelle arust asjad on halvasti ja tahaks kellelegi lõuga anda, mitte need, kelle meelest kõik kombes ja hästi on või kui ka pole, nad ei sekku, sest igaühe enda asi, kuidas ta elab =D
  Et - nii ongi. Mõistlikud on vait, neil on muud parematki teha kui internetis kuulutada, kuidas Courtney rääkis okeilt. Kui kelleski neist käivitub hiljem kaitsjareaktsioon, siis on hästi.
  Aga ei saa kihla vedada, et nii juhtub. Kedagi kaitsma hakatakse PALJU harvem kui ründama. Miks nii on? Pole aimugi. Aga nii on.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mhmh, ma mõistan jah, et internetis on kordi rohkem negatiivseid kogemusi, positiivset ei kiputa jagama jne. Eks ise ju ka kirjutan enamasti siis, kui miski vihale ajab, mitte siis, kui hästi on. Kusjuures "hästiga" on veel see probleem ka, et võib mõjuda eputamisena, vähemalt ma ise tunnen nii mõnikord, teisalt igasugu "suunamudijatel" seda muret nagu poleks.
   Teemast: miks ma üllatusin, oli pigem see, et need negatiivsed reaktsioonid tulid ka Courtney fännigrupist, kus enamasti käib mõõdutundetu ülistamine ja seda vahel ka kohtades, kus ma ise ei kipuks kiitma. Kuidagi just see aspekt, et "kuidas ta saab teiste NAISTE kohta nõnda rääkida!?" tuli uuena.

   Kustuta

 2. Laigin a) postitust ja b) vvn-i kommentaari.
  p.s. Mu meelest Beyonce pilastas oma... ma ei teagi... võltsfeminismiga? Dolly Parton’i Jolene’i. Cowboy Carter my ass.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Minu jaoks oli äärmiselt kummastav see, et Beyonce oli albumi kaanel põhimõtteliselt valgeks värvitud. Tegelikult võivad mustanahalised ka kantrit teha, ei pea end kohe võõpama hakkama.

   Kustuta
  2. Jah, seda enam, et: „Black cowboys in the American West accounted for up to an estimated 25% of cowboys "who went up the trail" from the 1860s to 1880s and substantial but unknown percentage in the rest of the ranching industry, estimated to be at least 5,000 workers.” https://en.wikipedia.org/wiki/Black_cowboys

   Kustuta
 3. Ma leian kyll, et Love väljendus kolleegide suhtes viisakalt ja neid isiklikult solvamata, sest leige suhtumine kellegi loomingusse iseenesest pole solvang. Tundub, et selle sõnavõtu yle vihastajad reageerisid pigem omaenda narratiividele. Ja tundub ka, et selliste reaktsioonide põhjuseks on pehmelt öeldes vähene informeeritus.
  Ja nyyd natuke teravamalt - seltskond, kes Love kohta mitmekesiselt halvasti suudab öelda, soovib väita, et Love oleks pidanud Swifti jt paremini/soosolidaarsemalt kohtlema?
  Et kaitsjaid vähem on kui ryndajaid, on evolutsiooniliselt välja kujunenud muster -agressiivsem eluvorm on edukam ellujääja ja parem levija. Paraku kehtib see nii bakterite kui väga keerukate suurte eluvormide puhul.

  VastaKustuta
 4. Ma muidu ole kogu jutuga väga nõus. TS ja Lana on mu jaoks igavad ja emand Love väljendus nende pihta minu arust vägagi viisakalt. Ja no vaadates, kes ta on - mida tema fännid siis ootavad...???

  Aga see staariporno värk on täiega arusaamatu. Ma küll ei vestle sõpradega nendel teemadel, aga et keegi tahaks oma lemmik naisartisti of-is näha... ma ei tea.. tundub megaveider. Ja ma ei tea, mispidi AI sellel hoogu juurde annab või kas. Päris huvilised saavad endale sd alla laadida ja genereerida absoluutselt ükskõik mida, aga selleks on vaja üksjagu viitsimist ja it pädevust. Ma pigem ei hakka otsima, mida Taylor Swifti kohta internetis saada on, aga... no ausalt, keda *peaks* huvitama?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Või Kerry King Slayerist... aga mul pole onlyfansi kasutajakontot, ei saa järgi ka vaadata.

   Kustuta